Opublikowano

Trudna sztuka rozpoznawania miodu

Rozpoznawanie dobrego miodu to trudna sztuka. Chyba, że akurat ma się pod ręką laboratorium. Jeżeli nie, trzeba posłużyć się domowymi metodami.

Miód pszczeli złożony jest z około trzystu substancji, dlatego podrobienie go tak, żeby nie dało się tego wykryć jest niemożliwe.

Prawdziwy miód jest pełen smaku i aromatu. Bardzo charakterystyczne dla miodu jest szczypanie w podniebienie, którego nasilenie zależy od jego gatunku. Lecz żeby wyczuć niuanse potrzebne jest doświadczenie.

Domowe laboratorium

daje nam kilka metod sprawdzenia miodu.

  • Pierwsza z nich polega na rozprowadzaniu niedużej ilości miodu ołówkiem po dłoni. Jeżeli miód nie zmieni barwy to znaczy, że jest w porządku.
  • Druga metoda polega na wlewaniu świeżego miodu z łyżki do słoika z miodem. Jeżeli na powierzchni powstaje stożek to dobrze, a jeżeli dołek to coś jest z miodem nie tak.
  • Można też wlewać go z łyżki do szklanki z wodą. Prawdziwy miód powinien opadać na dno nie rozpuszczając się, nawet jeżeli lany był cieniutką stróżką.

Oczywiście wszystkie te testy pozostawiają wiele do życzenia. Najlepszą metodą na miód prosto od pszczoły jest kupienie go u sprawdzonego dostawcy-pszczelarza.

Domowe laboratorium-stożek miodu