Opublikowano

Polski Miód

Warto wiedzieć skąd pochodzi miód który kupujesz.

MIODY SIEDLISKO PASIEKA pochodzą z terenów Warmii i Mazur.

Miód Siedlisko Pasieka jest zawsze:

surowy, niefiltrowany, nierozgrzewany, konfekcjonowany na zimno, bioaktywny.

Miód surowy to taki, który nie został poddany procesom pasteryzacji ani innym procesom dezynfekującym, jak na przykład proces mikrofiltracji bądź wymrażania. Dzięki temu nasz miód jest bioaktywny, zawiera dobroczynne dla organizmu człowieka bakterie kwasu mlekowego i wiele prozdrowotnych związków białkowych niezwykle czułych na przegrzewanie (inhibiny, enzymy i hormony)


Miód niefiltrowany został jedynie odcedzony przez sita zbierające duże frakcje zanieczyszczeń, ale pozostawiające liczne domieszki pyłku pierzgi i propolisu. Dzięki czemu jego skład jest bogatszy i pełny jak na prawdziwy miód przystało.


Miód nierozgrzewany w procesie produkcji nie jest podgrzewany. Na każdym etapie miód w naturalnej temperaturze jest wirowany i cedzony. Nie zwiększamy jego płynności przez sztuczne przegrzewanie go na poszczególnych etapach, co w dużych pasiekach przyspiesza procesy produkcyjne i ułatwia obróbkę miodu.


Miód konfekcjonowany na zimno, to taki miód, który najpóźniej w ciągu kilku dni po odwirowaniu jest rozlewany do słoików. Nie jest magazynowany ani przechowywany w beczkach. Wymaga to niezwykłej organizacji pracy ponieważ w momencie kiedy miód zacznie krystalizować jego rozlanie bez użycia temperatury, stanie się już niemożliwe.

Fałszowanie miodu

Polskie normy stworzone dla miodów gatunkowych dopuszczają  zawartość substancji, które naturalnie w miodzie nie występują.

Jedną z najbardziej popularnych metod zwiększania wydajności przez producentów miodu jest podkarmianie pszczół (cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym, a nawet bardziej złożonymi pożywkami) w trakcie sezonu pszczelarskiego

Inną metodą jest dodawanie wody do miodu, aby zachował wilgotność dopuszczalną przez normy. Natomiast pszczoły w procesie wytwarzania miodu starają się tej wody pozbyć, aby zmagazynowany miód był trwały i jak najbardziej skoncentrowany.

Mieszanie miodów

Obecnie normy unijne dopuszczają mieszanie miodów gatunkowych z innymi, często gorszymi, pochodzącymi z krajów azjatyckich lub Ameryki Południowej.

np. 50 % miodu lipowego i 50% miodu z białej koniczyny z Argentyny – na etykiecie miód lipowy, a małym drukiem „mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE”. Tak może wyglądać miód lipowy od dużego producenta.