WĘDROWANIE

Na początek skupimy się na wędrówkach, których punktem wymarszu jest Siedlisko, bądź bardzo niedaleka okolica. Do wyboru mamy dziesiątki polnych i leśnych dróg, przesiek, ścieżek ludzkich i zwierzęcych. W zależności od uczestników i ich upodobań można, z naszą pomocą, wybrać trasę. Poniżej kilka przykładowych tras aby zobrazować jakie są możliwości. 
 • Trasa Orzechowska- zaczyna się w Siedlisku. Można wykorzystać ją całą, wtedy to całodniowa wycieczka dla rodziny z dziećmi (ok. 13km). Można ją przejść nawet w trzy godziny jak ktoś lubi szybkie marsze.  Trasa przebiega w pierwszym odcinku drogą leśną, częściowo przez piękny bukowy las. Na dużej polanie śródleśnej droga prowadzi nas przez odsłonięty teren. Wzdłuż niej widzimy pozostałości starych siedlisk, większość z nich jest już obiektami archeologicznymi, ale widać pozostałości zadrzewień. (dęby, lipy, klony i stare drzewa owocowe a także krzewy ozdobne) Wzdłuż tej drogi są także dwa siedliska, które jeszcze wystają na powierzchnie ziemi. Jedno jest remontowane i zamieszkane, drugie niestety opuszczone i powoli choć niezwykle konsekwentnie popadające w ruinę. Kiedy kończy się las, droga wychodzi na stok z którego roztacza się szeroka panorama na okolicę. Między innymi Miejscowość Orzechowo. Tu można pójść drogą przez pola (krótsza omijająca Orzechowo) i zacząć nawrót w naszej pętli, którą zatacza cała trasa Orzechowska. Inną opcją tej trasy jest wędrówka do Orzechowa gdzie na półmetku całej trasy, można zatrzymać się w lokalnym sklepiku na napoje chłodzące i lody. We wsi znajduje się ciekawy zabytek, którym jest kościół barokowy z drewnianą wierzą kościelną. Po drodze do sklepu mając oczy szeroko otwarte, można zobaczyć typowe dla Warmii przykłady architektury. Następnie wracamy drogą asfaltową w kierunku Jezioran i ok. 1km za wsią znowu schodzimy na drogę gruntową. W tym miejscu oba warianty tej trasy łączą się i od tego momentu zaczynamy powrót do Siedliska. Po ostrym podejściu znowu roztacza się szeroki widok na całą okolicę. Mijamy gospodarstwa kolonijne rozrzucone pomiędzy wzniesieniami. Gdy patrzymy na okolicę zaczynamy rozumieć dlaczego tereny te w starożytnym Rzymie nazywano Górami Wenedzkimi (od Wenedów). Wchodzimy w las i mijamy go, a po kilku kilometrach wkraczamy do wsi Studzianka. Kilometr drogą polną, dzieli nas od siedliska.
 • Trasa Leśna – to trasa nieco trudniejsza, ponieważ jej część odbywa się bezdrożami. Cała ma ok. 7km i jej przejście, wraz z krótkim odpoczynkiem, zajmuje około 3godzin. Można ją przejść szybciej lub wolniej. Początkowo trasa biegnie leśną drogą, która wije się pomiędzy wzniesieniami. Po około 2 km mija się stary zapadający się paśnik. Po ok. 3km odbijamy od drogi w las (na południowy wschód) i wędrując ścieżkami leśnymi lub na przełaj docieramy do jego skraju. Od tego miejsca, cały czas wędrujemy ku północy, skrajem lasu aż wracamy do punktu wyjścia. Cały czas z naszej prawej strony roztacza się szeroki widok na pola i łąki i lekko pofałdowaną okolicę. Pomiędzy pagórkami rozsiane są siedliska, których czerwone dachy widać tu i ówdzie. Ze wzniesień, patrząc w kierunku wschodnim widać panoramę Frączek z wyodrębniającą się wyraźnie wieżycą kościoła neogotyckiego. Latem i jesienią wzdłuż tej krawędzi lasu łatwo nazbierać grzybów, trzeba wtedy doliczyć kilka godzin do trasy i wziąć kanapki.
 • Trasa wokół Studzianki – To trasa biegnąca prawie całości po bezdrożach(ok. 8km). Zaczyna się w Siedlisku i kieruje się na północ starą drogą, której ślad widać jeszcze z pomiędzy traw. Następnie wychodzi się na rozległą łąkę, na wzgórzu widać rozpadające się siedlisko z którego zdjęto już dach. To kolejny przykład jak siedliska Warmii znikają na naszych oczach. Warto odbić na chwilę w kierunku ambony, znajdującej się na wschód od naszej trasy, chociażby dlatego, aby rzucić okiem na okolicę. Ponadto łąka ta bardzo często nawiedzana jest przez sarny, żurawie a czasami nawet jelenie. Dalej wędrujemy tak aby w zasięgu wzroku, po lewej stronie mieć las. Po ok 2 km wspinając się na wysokie wzniesienia odbijamy na wschód. Teraz wędrując szczytami tych wzniesień widzimy całą wieś Studzianka wraz ze wszystkimi rozrzuconymi wokół niej gospodarstwami. To dość trudna trasa, ponieważ jest sporo podejść i zejść, ale ze względu na walory widokowe warta całego wysiłku. Wędrujemy do momentu dojścia do drogi Studzianka-Radostowo. Wtedy, już znacznie lżej, wrócimy do wsi, a stamtąd do Siedliska. Któreś z wysokich wzgórz aż prosi się o krótki postój, kubek herbaty i kanapkę.

Wszystkie opisane poniżej szlaki nadają się zarówno do pieszych jak i rowerowych wędrówek. Ponieważ niektóre z nich są niezwykle długie należy dzielić je na odcinki. Przebiegają one przez liczne wsie i miasteczka dzięki czemu można łatwo uzupełnić wędrówkę o przejazdy autobusowe i kolejowe. Trasy te są również doskonałym szkieletem dla objazdowych wycieczek samochodowych po najciekawszych miejscach.

 • Szlak kopernikowski zaczynający się w Olsztynie dalej biegnący przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Kadyny, Elbląg i do Kępek. Szlak oznaczony jako czerwony, prowadzi nas przez samo serce Warmii przebiegając przez wiele krajoznawczo i kulturowo ciekawych miejsc. Typowe Warmińskie wsie i miasteczka, rezerwaty przyrody, przydrożne kapliczki, i zabytkowe kościoły to kilka z licznych atrakcji, które umilą nam wędrowanie. 
   
 • Szlak do źródeł Łyny swój początek ma w Olsztynie prowadzi nas wzdłuż doliny Łyny, aż do rezerwatu źródeł Łyny. Ten zielony szlak  prowadzi przez leśne, mało zaludnione tereny Warmii między innymi przez przepiękny rezerwat Las Warmiński. Głównym atutem tego szlaku jest dzika przyroda  która otacza nas przez cały czas a czasem nawet wychodzi nam na spotkanie. 
   
 • Szlak Marii Zientary-Malewskiej zaczyna się w Olsztynie i spacerową trasą prowadzi do Brąswałdu to przyjemny 10 km odcinek który może łatwo zostać połączony ze szlakiem Kopernikowskim jako jego początek.
   
 • Szlak św Jakuba jest paneuropejską trasą turystyczną o nazwie Camino Polaco prowadzoną śladami świętego Jakuba. Jej polski odcinek w części przebiega przez Warmię i Mazury. Jest to szlak na którego trasie znajdują się wiele Wsi i miasteczek, przebiega on również przez (lub w pobliżu) kilka bardzo znanych miejsc turystycznych jak Kętrzyn, Święta Lipka, Wilczy Szaniec, Reszel, Gietrzwałd. 
   
 • Szlak Napoleona prowadzi śladami wojsk Napoleońskich z  z miejscowości  Gutkowo przez Mątki, Jonkowo, Łomy, Pupki, Gołogóra, Skolity, Kalisty, Dąbrówka, aż do Konradowa. Szlak jest obecnie dobrze opisany tablicami informacyjnymi i oznaczony jednostronnie od Barkwedy. 

 

Wstecz
Do góry
siedlisko pasieka