SIEDLISKO NA MIEJSCU

ZAKĄTKI DLA KAŻDEGO

Gdy patrzy się na nasze siedlisko z większej odległości, wygląda ono jak zielone wzgórze, w które wrośnięte są, już coraz mniej widoczne, zabudowania. Wrażenie to sprawiają pozostałości starodrzewiu, tak niegdyś charakterystycznego dla gospodarstw Warmii. Drzewa te pamiętają jeszcze przedwojennych właścicieli. Jest także kilkanaście owocowych drzew, pozostałości dawnego sadu. Wszystko to otoczone kilkunastoletnim lasem i zarośnięte leszczynami, wierzbami i innymi krzewami. W tej materii przyszło nam rzeźbić. Jak dotąd odsłaniamy zakątki które przez lata były niedostępne. Działamy bardzo powoli, bo nie chcemy "rzeźbić" zbyt pochopnie. Drzewa, krzewy, kamienie, stare mury, pozostałości stawów i sadzawek. Zakątek po zakątku, udaje nam się tworzyć miejsca gdzie każdy może przysiąść, porozmawiać, spędzić dzień z dziećmi i rodziną, poczytać lub wypić piwo.

 

 

 

GRY DOMOWE  
Gdy znudzi nam się wszystko co na zewnątrz, lub pogoda spłata nam figla, można uciec do domu. Tam zestaw gier pozwoli nam rozerwać się w inny sposób. Niektórzy wybierają szlagiery, takie jak: karty, szachy, kości, warcaby a dla młodszych bierki, pchełki i chińczyk. Czasami udaje nam się znaleźć kogoś do brydża, bo nas jest dwójka. Inni wybiorą scrabble, monopol, i inne gry planszowe, które niszczą się, są zmieniane i zastępowane.

 

 
PRACE W GOSPODARSTWIE


To opcja dla tych, którym brakuje wakacji u babci na wsi. Tu zawsze jest pełno pracy dla chętnych i sprawnych rąk. Oczywiście to tylko dodatek do miłego wypoczynku. Można porąbać i poukładać drewno do kominka, pograbić liście, pomóc przy pracach w ogródku, czy przy koszeniu łąki i trawników. W sezonie pozbierać warzywa i owoce. Ponieważ, każdy dzień przynosi nowe wyzwania, dlatego nie sposób wymienić wszystkich zadań, których można się podjąć.

 

 

 

 

 

 

ROWERY     To wymarzony środek transportu dla przebywających w Siedlisku. Można zwiedzać okolicę, pojechać nad jezioro, albo na grzyby. Tu znajdziecie opisane przykładowe  trasy, do których trzeba dojechać samochodem. Jednakże i w najbliższej okolicy znajduje się wiele tras zarówno tych oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Poza tym jest cała sieć dróg leśnych i polnych które zabiorą nas na niezapomniane przejażdżki. W samych Lasach Wichrowskich (7km od Siedliska) wyznaczonych zostało, przez Lasy Państwowe, kilka tras prowadzących przez niesamowite leśne ostępy. 

 

 

 

 

 

 

GRZYBOBRANIECzęsto już w czerwcu można zapuszczać się w okoliczne lasy i kosić, kosić i jeszcze raz kosić. W młodnikach brzozowych kozaki, czerwone łebki i prawdziwki, w lasach bukowych prawdziwki i podgrzybki. A w świerkowo brzozowych kurki, koźlaki i odgrzybki. Jesienią opieńki, gąski i zielonki. Gdy najbliższa okolica już nas zmęczy, 10 minut samochodem i znajdujemy się w Lasach Wichrowskich, gdzie setki hektarów lasu dają możliwości wręcz nieograniczone. Sezon grzybiarski w zależności od roku zaczyna się już od czerwca i trwa nawet do października. 


 

ATRAKCJE KULINARNE

W naszym gospodarstwie przywiązujemy dużą wagę do jakości jedzenia, zarówno tego które sami jemy, jak i jego, które podajemy naszym gościom. Staramy się aby posiłki były zdrowe i dobrze zbilansowane. Czerpiemy nasze inspiracje zarówno z kuchni tradycyjnej i lokalnej, jak i z kuchni świata. Przyświecają nam idee propagowane przez organizacje Slow Food, chcemy aby życie było pełne smaku a smak pełen życia. Więcej

 
 

PRACE PRZY INWENTARZU LATAJĄCYM
Ponieważ Siedlisko Pasieka jest w połowie gospodarstwem agroturystycznym a w połowie pasieką, dlatego zawsze jest dużo pracy w pasiece. Na szczęście przez większość czasu nie trzeba ich karmić, poić, ani doić. Jest jednak kilka możliwości dla chcących poznać szczegóły współpracy z pszczołami. Oczywiście wszystko odbywa się w ochronnych ubraniach roboczych, niemniej jednak wielu wspomina
pierwszą wizytę w pasiece, jako bardzo silne przeżycie. Więcej
 

OGNISKO
Wsiedlisku są dwa, czasami (w razie potrzeby) trzy miejsca ogniskowe położone w bezpośrednim otoczeniu siedliska. Można zapalić sobie ognisko z dziećmi, przyjaciółmi, rodziną. A czasami wszyscy goście wraz z nami robią duże ognisko razem. W wersji zimowej, nie może się obejść bez kakao dla dzieci, grzańca dla dorosłych i kocy na kolana dla wszystkich zmarzniętych. Więcej 

Wstecz
Do góry
siedlisko pasieka