Oferta dla gości agroturystyki Siedlisko Pasieka

Miód i nie tylko - przebywając w naszym gospodarstwie agroturystycznym codziennie maja państwo okazję próbować różnych rodzajów miodu a także poznać inne produkty pszczele, dowiedzieć się jak je stosować i do czego a także zobaczyć na własne oczy jak powstają. Ponieważ często stosujemy miód w kuchni daje to możliwość skorzystania z naszych doświadczeń.

Wycieczka do pasieki - to krótkie wypady do pobliskiej pasieki. W zależności od chęci uczestników, może to być tylko zobaczenie jej z daleka, lub też krótki przegląd z zaglądnięciem do ula i wręcz obowiązkowym próbowaniem miodu z plastra. Oczywiście uczestnicy wycieczki ubrani są stosownie do okazji, czyli w kombinezony pszczelarskie. Usługa jest dostępna od połowy kwietnia do końca sierpnia. (czasami nawet we wrześniu)

Miodobranie - kilka razy do roku odbiera się miód z uli, każdy kto chciałby uczestniczyć w takim wydarzeniu będzie mógł zobaczyć cały proces. Począwszy od pozyskiwania miodu, aż po jego przelanie do słoików. Czasami przy tej okazji udaje się podglądnąć naszego miodosytnika przy pracy co jest również nie lada gratką. Usługa jest dostępna w okresie od maja do sierpnia (w zależności od występowania i kończenia się pożytków)

Warsztaty pszczelarskie dla dorosłych - To cykl zajęć w pasiece i pracowni pasiecznej mający na celu przybliżenie uczestnikom całego procesu produkcji miodu. W zależności od potrzeb i oczekiwań a także liczebności grupy uczestników i czasu pobytu, indywidualnie dobierany jest program warsztatów. Usługa dostępna od kwietnia do połowy sierpnia, warsztaty organizujemy dla grup nie mniejszych niż trzyosobowe. Niektóre z przykładowych prac pasiecznych poniżej.   

Transporty pasieki - czyli nocna eskapada mająca na celu przewiezienie pszczół z jednego pożytku na drugi.

Miodobranie - to słowo niemalże samo mówi za siebie, to cały proces od wyjęcia miodu z ula po rozlanie go do słoików.

Przegląd pasieki - kilkakrotnie sprawdza się co słychać u naszych pracownic, w zależności od pory roku wykonuje się różne czynności.

Prace w warsztacie pasiecznym - praca ze sprzętem pasiecznym ule, ramki. Konserwacja sprzętu i pozyskiwanie wosku. 

Produkty pszczele - ich właściwości i zastosowanie. Miód jest głównym z produktów pszczelich, ale nie jedynym. Znając inne produkty i ich właściwości można je stosować do wielu celów.

Warsztaty miodosytnicze - do czego jeszcze miód się nadaje...

 

Warsztaty dla dzieci - Skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Obejmują część teoretyczną poznanie zwyczajów i roli pszczół (możliwość przeprowadzenia części z zajęć w terenie) i część praktyczną dotyczącą produktów pszczelich miodu pyłku i wosku. do zajęć używane są plastry z miodem i plastry suche. Program warsztatów jest dobierany indywidualnie, do potrzeb i zainteresowań grupy. Przykładowe czynności warsztatowe:

 • Poznanie pszczół i ich zwyczajów na przykładzie pasieki położonej nieopodal siedliska ( w przypadku mniejszych grup, do 6 osób, i przy sprzyjających warunkach możliwe jest zbliżenie się a nawet wejście do pasieki w kombinezonach pszczelarskich)prace z produktami pszczelimi.
   
 • Oglądanie plastrów pszczelich z różnymi rodzajami komórek i zgromadzonymi na nich zapasami. Próbowanie miodu prosto z plastra, wirowanie miodu, wytapianie wosku, klarowanie wosku, produkcja świeczek.
   
 • Poznawanie różnych produktów pszczelich miód, wosk. Poznanie ich właściwości i zastosowania a także spróbowanie różnych rodzajów miodu.
   

Przykładowe warsztaty dla gości Siedliska Pasieka - warsztaty dla niewielkich grup, 4-8 osób

 • Dla gości Siedliska Pasieka warsztaty podstawowe są wliczone w cenę pobytu. Obejmują one jednorazowe wyjście do pasieki, gdzie w zależności od chęci można zobaczyć lub uczestniczyć w kilku podstawowych czynnościach jak, ocena rodziny przez obserwację wylotka, przegląd rodziny pszczelej, szukanie matki, próbowanie miodu prosto z plastra.
   
 • Warsztat płatny (100 PLN) dostępny kwiecień-wrzesień, trwający 1,5-2 godziny  obejmuje część praktyczną podczas której prowadzony jest wykład o pszczołach i produktach pszczelich. Podczas warsztatu poznaje się: budowę ula, strukturę i funkcjonowanie rodziny pszczelej, podstawowe produkty pszczele i ich zastosowanie a także sposoby pozyskiwania produktów pszczelich.  Wyjście do pasieki obejmuje: rozpalenie podkurzacza, przygotowanie do wejścia  na pasieczysko,  przegląd zewnętrzny pasieki, przegląd rodziny pszczelej i prace związane z jej funkcjonowaniem, próbowanie miodu prosto z ula. (rodzaj prac jest zależny od sezonu w jakim prowadzony jest warsztat). Ostatnim punktem warsztatu jest degustacja produktów pszczelich.
   
 • Pełny warsztat teoretyczno/praktyczny można skonstruować samemu korzystając ze schematu dla grup zorganizowanych zamieszczonego na naszej stronie. Cena warsztatów 100 PLN

 

Wstecz
Do góry
siedlisko pasieka