KAJAKIEM

Przygotowaliśmy kilka szlaków z najbliższej okolicy. Krótsze do pokonania w całości oraz dłuższe, ktore można dowolnie dzielić. Każdy znajdzie coś dla siebie, i ci którzy lubią się męczyć i zmagać (Samsarna, przelomy Łyny, górny Omulew), i ci którzy lubią pooglądać przyrodę (Pasłęka, Omulew), a także rodziny z dziećmi nieśmiało wkraczające w przygodę z kajakami (Pisa Warmińska, środkowa i dolna Łyna). Wypady jedno-dniowe można organizować samemu (kontakt do organizatorów tego typu spływów wraz z przewożeniem osób, bagażu i kajaków) bądź z naszą pomocą. No i oczywiście nie można zapomnieć o koszu piknikowym na taką wyprawę. 

Szlak kajakowy rzeki Symsarny to jeden ze szlaków, gdzie możliwość spotkania innych kajaków jest znikoma. Rzeka meandruje pośród pól i łąk, całkiem odmiennie od wielu innych rzek regionu. Spływ Symsarną to bardziej wyzwanie niż relaks, który można polecić rodzinom z dziećmi. Wiele wiatrołomów i utrudnień na szlaku, a co roku przybywa nowych. Jednak dla wytrwałych jest to prawdziwa gratka. 

Szlak kajakowy rzeki Pasłęki jest jak dotąd niedoceniany przez turystów kajakarzy. Dla wielu jest to jego wielkim atutem. Inni cenią sobie naprawdę dziką przyrodę i niepowtarzalne wrażenia krajoznawcze, które po części są efektem tego, że cała Pasłęka jest rezerwatem przyrody „ostoja bobrów na rzece Pasłęce” i pozyskanie pozwoleń często zniechęca kajakarzy. 

Szlak kajakowy rzeki Łyny jest najdłuższym szlakiem kajakowym  na Warmii i przebiega przez samo jej centrum, co czyni spływ dodatkowo atrakcyjnym. Ostatnio poczynione inwestycje związane z infrastrukturą dla turystyki kajakowej przyczyniły się do powstania dziewięciu nowych przystani i przewodnika ze szczegółowymi mapami i opisami całego szlaku. Cała jego długość wynosi 180 km i nawet z racji tego jest on niezwykle zróżnicowany. Górny bieg, płynący głębokimi wąwozami pośród gęstych lasów, który w okolicy przełomu Łyny w rezerwacie Las Warmiński ma charakter wręcz górski i dziki, z wieloma powalonymi drzewami. Następnie łagodniejszy środkowy bieg, gdzie rzeka przepływa przez Olsztyn i Dobre Miasto, aż po leniwie toczącą się rozległą rzekę w dolnym fragmencie szlaku gdzie pośród łąk i pól Łyna przepływa przez Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Szczegółowe informacje dostępne we wspomnianym przewodniku 

Szlak kajakowy rzeki Pisa Warmińska jest bardzo spokojnym szlakiem. Rzeka toczy się raczej pomiędzy polami i łąkami niż pośród lasów czemu towarzyszą rozległe widoki na pofałdowany krajobraz Warmii. Szlak jest bardzo niewymagający, godny polecenia początkującym kajakarzom. 

Szlak kajakowy rzeką Omulew zaczyna się na jeziorze o tej samej nazwie. Niemalże od razu zagłębiamy się dzikie ostępy Lasów Napiwodzkich spadkobierców dawnej puszczy Galindzkiej. Brak miast i większych miejscowości a także porośnięte lasem brzegi sprawiają że rzeka Omulew daje nam poczucie kameralności przepełnionej ciszą i spokojem. 

Wstecz
Do góry
siedlisko pasieka