NAD JEZIOREM

Plaża w Barczewku nad jeziorem Wadąg (ok. 20 km i ok. 20 min) – jest trawiastą "dziką" plażą z dobrym dostępem do wody. Nie ma tam żadnych pomostów. Brak też infrastruktury turystycznej. Mimo to nie brak chętnych do korzystania z jej uroków. Rozległa łąka, która jest częścią plaży sprawia, że każdy znajdzie miejsce na swój kocyk i grilla ze wspaniałym widokiem na główny akwen jeziora Wadąg.

Plaża w Swobodnej Nad jeziorem Limajno (ok. 25 km i ok. 30 min) jest  jednym z 14 w regionie Warmii i Mazur kąpielisk (w świetle obowiązujących przepisów). Główną częścią całego kompleksu turystycznego, który znajduje się nad jeziorem Limajno jest piaszczysta plaża gdzie molo wydziela przybrzeżną część dla dzieci, do zabaw i nauki pływania, natomiast wokół mola znajduje się reszta kąpieliska. Co ważne dla rodzin z dziećmi - kąpielisko znajduje się pod stałym nadzorem ratowników. Obok głównej plaży jest kilka mniejszych nie są strzeżone przez ratowników, ale o wiele mniej obleganych. Dodatkowo w trakcie sezonu turystycznego w bezpośrednim sąsiedztwie plaży otwarty jest lokal gastronomiczny gdzie można kupić drobne ciepłe przekąski. Są też inne atrakcje: stoiska z kiełbaskami, występy dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego itp.  W sąsiedztwie plaży jest zorganizowany parking, a zwyczajowo wiele samochodów parkuje wzdłuż drogi prowadzącej na plażę. Samo jezioro Limajno jest jeziorem bardzo czystym (2 klasa czystości), ma zróżnicowaną linię brzegową  porośniętą lasem i otoczoną wzgórzami. Na środku jeziora znajduje się wyspa, która często staje się celem wytrawnych pływaków. Jezioro w całości objęte jest strefą ciszy.


Plaża w Kikitach nad jeziorem Luterskim (ok. 22km ok. 25min) składa się z dwóch części. Pierwszej należącej do ośrodka wypoczynkowego w Kikitach. Znajduje się tam molo z wewnętrznym basenem dla najmłodszych i nie tylko. Trawiasto - piaskowa plaża do rozłożenia ręcznika  i stały nadzór ratownika. Na terenie ośrodka znajduje się również sklepik gdzie można kupić przekąski, słodycze, napoje i lody. Wejście płatne 5 zł ale dzięki temu dużo mniejszy tłok na plaży. Druga część jest bezpłatna po przeciwnej stronie drogi znajduje się obszerny parking. Plaża ta jest również trawiasto - piaskowa. Mimo, że nie ma mola osłaniającego najmłodszych to dno opada łagodnie, więc jest dużo miejsca do zabawy. Na plaży w sezonie rozłożony jest namiot gdzie sprzedawane są przekąski i słodycze, a także można wynająć podstawowy sprzęt wodny. Bardzo często istnieje możliwość jazdy na bananie i „kole” za motorówką lub zabawa w kuli dmuchanej (zorbing).


Plaża w Tłokowie nad jeziorem Pierścień (15 km 20 min.) jest najbliżej naszego Siedliska położoną plażą piaszczystą. Pełni funkcję plaży miejskiej Jezioran, ale mimo to nie jest zbyt uczęszczana. Przy samej plaży jest niewielki parking. Plaża wyposażona jest w molo z wewnętrznym basenem do zabawy dla dzieci i kąpieliskiem które znajduje się poza obrębem mola. Na plaży znajduje się również boisko do gry w siatkówkę. Na plaży można kupić drobne przekąski, napoje i lody lub wypożyczyć sprzęt wodny.


Plaża koło Blanek nad jeziorem Blanki (15 km 25min.) jest malutką kameralną plażą położoną na cyplu zajętym przez domki letniskowe. Dojazd  drogą gruntową  przez co czasy podane mogą ulec zmianie w zależności od jej stanu. Mimo to czasami warto odizolować się od masowo odwiedzanych plaż, żeby w ciszy i spokoju pomoczyć nogi.


Plaża koło Radostowa nad jeziorem Blanki (ok. 9 km ok. 15min.) znajduje się dokładnie po drugiej stronie jeziora, co „nasza” kameralna plażyczka. To najbliżej nas położona plaża. Dojazd do niej jest krótkim odcinkiem drogi gruntowej od wsi Radostowo. Jest to plaża trawiasta bez żadnej infrastruktury, ale mimo to ma swój niepowtarzalny klimat i dużo miejsca dla stosunkowo niewielkiej grupy, która z niej korzysta.  Ewentualnych zakupów napojów czy lodów można dokonać w oddalonym o nie całe 2km Radostowie.

Wstecz
Do góry
siedlisko pasieka